36 Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna

36-ta Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna odbyła się w dniach od 18 do 27 lipca 2004 roku w Kilonii, w Niemczech. Uczestniczyło w niej 233 zawodników z 61 krajów. W skład polskiej reprezentacji wchodzili: trzykrotny laureat – Grzegorz Jamróz (z IV LO w Rzeszowie, uczeń mgr Alicji Ćwiok), dwukrotny laureat Paweł Dydio z I LO w Sanoku (uczeń mgr Jana Bukłada), Filip Ulatowski z XIV LO we Wrocławiu (uczeń dr Ludmiły Szterenberg) i Michał Zych z II LO w Kielcach (uczeń mgr Gabrieli Latowskiej i mgr Jadwigi Stępień).

W skład tegorocznego zestawu zadań wchodziły: 2 zadania laboratoryjne (do wykonania w ciągu 5 godzin).

Laureatom przyznano 30 złotych medali, 48 srebrnych i 72 brązowe. Zwycięzcą 36-ej Olimpiady został Alexey Zelfman z Rosji. Drugie miejsce zdobył zawodnik z Korei, zaś trzecie i czwarte – zawodnicy z Chin. Piąte miejsce zdobył zawodnik z Polski – Filip Ulatowski. Wymienionej piątce wręczała medale Minister Przemysłu Petrochemicznego Niemiec.

Najlepszy zespołowy rezultat osiągnęła drużyna Chin zdobywając 4 złote medale. Drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej zdobyła drużyna Korei Płd (3 złote medale i jeden srebrny). Po 2 złote medale przypadły reprezentacjom: Azerbejdżanu, Niemiec, Polski, Ukrainy i Węgier.

Drużyna polska zajęła w klasyfikacji zespołowej wysokie 5 miejsce zdobywając 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal.

ZŁOTE medale zdobyli: Filip Ulatowski (5 m-ce w klasyfikacji indywidualnej) oraz Paweł Dydio

SREBRNY medal zdobył: Grzegorz Jamróz

BRĄZOWY medal zbobył: Michał Zych