37 Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna

37-ta Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna odbyla sie w dniach od 16 do 25 lipca 2005 roku w Taipei na Tajwanie. Uczestniczylo w niej 225 zawodników z 59 krajów. W skład polskiej reprezentacji wchodzili: Anna Rydzik z III klasy L.O. im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, uczennica mgr Jana Krysztopika – dwukrotna laureatka Olimpiady Chemicznej, Jędrzej Kaniewski, z II klasy V L.O. im. J. Poniatowskiego w Warszawie – dwukrotny laureat i zwycięzca 51 Olimpiady Chemicznej, Michał Kochman z II klasy III L.O. im Marynarki Wojennej w Gdyni, uczeń mgr Jolanty Niedostatkiewicz – dwukrotny laureat Olimpiady Chemicznej, Piotr Paluch z II klasy I L.O. im. M. Kopernika w Łodzi, uczeń mgr Stanisławy Hejwowskiej i mgr Justyny Staluszki – dwukrotny laureat Olimpiady Chemicznej.

W skład tegorocznego zestawu zadań wchodziły: 2 zadania laboratoryjne (do wykonania w ciagu 5 godzin) oraz 8 zadań teoretycznych (do rozwiązania takze w ciągu 5 godzin).

Laureatom przyznano 26 złotych medali, 48 srebrnych i 79 brązowych. Zwycięzcą 37-ej Olimpiady został, podobnie jak w ubiegłym roku, Alexey Zelfman z Rosji. Drugie miejsce zdobył zawodnik z Tajlandii, zaś trzecie zawodnik ze Słowacji.

Najlepszy zespołowy rezultat osiagnęła drużyna Korei zdobywając 4 złote medale. Drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej zdobyła drużyna Wietnamu (3 złote medale i jeden srebrny). Po 2 złote medale przypadły reprezentacjom: Australii, Azerbejdżanu, Iranu, Rosji i Tajwanu.
Drużyna polska zająęła w klasyfikacji zespołowej 12 miejsce zdobywajac 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe medale.

ZŁOTY medal zdobył: Jedrzej Kaniewski ( 23 miejsce w klasyfikacji indywidualnej)
SREBRNY medal zdobył: Michał Kochman z lokatą 37
BRĄZOWE medale zdobyli: Piotr Paluch z lokatą 92 i Anna Rydzik z lokatą 98