W dniach 12 – 21 lipca 2008 roku w Budapeszcie na Węgrzech odbyła się 40 Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO). Wzięły w niej udział 63 drużyny czteroosobowe, dwie drużyny trzyosobowe i jedna drużyna dwuosobowa –  w sumie z 66 państw.

Zawodnikom towarzyszyło 131 Mentorów oraz 52 oficjalnych Obserwatorów. Polskę reprezentowali laureaci LIV Olimpiady Chemicznej: Łukasz Krawiec i Jakub Mróz uczniowie mgr Ewy Serafin i dr Stanisława Banaszkiewicza z VL LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Tomasz Biczel uczeń mgr Krzysztofa Kuśmierczyka z V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie oraz Oskar Sala uczeń mgr Zofii Kłys z P.Z.Sz. nr 2 Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu . Mentorami naszej drużyny byli dr hab. Marek Orlik oraz dr hab. Janusz Stępiński – pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego.

Zawody trwały dwa dni: 15 lipca uczniowie wykonali zadania laboratoryjne a 17 lipca rozwiązywali zadania teoretyczne. Pozostałe dni zawodnicy spędzili na wycieczkach a Międzynarodowe Jury na tłumaczeniu zadań z angielskiego na język ojczysty zawodników i ocenie rozwiązanych przez nich zadań.

Wszyscy nasi zawodnicy wrócili z 40 IChO z medalami i ich osiągnięcia przedstawiają się następująco:

1. Oskar Sala – złoty medal, 11 miejsce w klasyfikacji indywidualnej,

2. Tomasz Biczel – złoty medal, 29 miejsce w klasyfikacji indywidualnej,

3. Łukasz Krawiec – brązowy medal, 106 miejsce w klasyfikacji indywidualnej,

4. Jakub Mróz – brązowy medal, 113 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

zdjecie