42. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna odbyła się w dniach 19-27.07.2010 roku, w Tokio. Wzięło w niej udział 250 zawodników z 64 krajów.

W skład polskiej reprezentacji wchodzili:
Marcin Malinowski z V LO im. ks. J. Poniatowskiego w Warszawie, uczeń mgr K. Kuśmierczyka i prof. dr hab. M. Fedoryńskiego – srebrny medalista 41. IChO, zwycięzca 56 Olimpiady Chemicznej oraz laureat dwóch poprzednich Olimpiad: 54. i 55.
Maciej Gryszel z I LO im. M. Kopernika w Kołobrzegu – uczeń mgr inż. Elżbiety Zarzyckiej – laureat 55. i 56. Olimpiady Chemicznej.
Witold Hoffmann z VIII LO im. A. Mickiewicza z Poznania – uczeń mgr Katarzyny Chraplewskiej – laureat 54., 55. i 56. Olimpiady Chemicznej.
Kornel Ocytko z I LO im. E. Dembowskiego z Zielonej Góry – uczeń mgr Edmunda Kremera i mgr Grażyny Murawskiej – laureat 55. i 56. Olimpiady Chemicznej.

zawodnikom jak zwykle towarzyszyło dwoje opiekunów – w tym roku byli to: dr Karolina Pułka i prof. Marek Orlik – pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorzy 42. IChO przgotowali 3 zadania laboratoryjne i 9 zadań teoretycznych.
Zawodnikom przyznano 32 medale złote, 58 srebrnych, 86 brązowych oraz 9 wyróżnień.
Zwycięzcą 42. IChO został reprezentant Chińskiej Republiki Ludowej – Xianghang Shangguan, drugi był zawodnik z Rosji, Daniil Khokhlov, a trzecie miejsce zajął reprezentant Korei – Pilkeun Yang

Wszyscy nasi zawodnicy zdobyli medale:

1. Witold Hoffmann – srebrny medal, 46. miejsce w klasyfikacji indywidualnej

2. Kornel Ocytko – srebrny medal, 50. miejsce w klasyfikacji indywidualnej