W dniach 9-18.07.2011 r w Ankarze odbyła się 43 Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO), w której wzięło udział 273 uczestników z 70 krajów. Obecni byli również obserwatorzy z 6 innych krajów, których reprezentacje najpewniej pojawią się w następnych IChO.

W skład polskiej reprezentacji wchodzili:

1. Szymon Rzeźwicki z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, uczeń dr Anny Reizer; dr Wojciecha

Przybylskiego; dr Dariusza Matoga i i dr hab. Janusza Szklarzewicza prof. UJ, laureat 56 i zwycięzca 57

Olimpiady Chemicznej.

1. Maria Budnik z Liceum Akademickiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczennica mgr

Małgorzaty Augustynowicz, laureatka 57, 56 i 55 Olimpiady Chemicznej.

1. Michał Ociepa z I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, uczeń mgr Agnieszki Sylwestrowicz, laureat

57, 56 i 55 Olimpiady Chemicznej.

1. Paweł Włodarczyk z LO „ Filomata” w Gliwicach uczeń prof. dr hab. Stanisława Krompca i mgr Bożeny

Brożyny, laureat 57 i 56 Olimpiady Chemicznej.

Opiekunami naszej reprezentacji byli: prof. dr hab. Marek Orlik i dr hab. Janusz Stępiński – pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy również zostali członkami międzynarodowego jury zawodów.

Część laboratoryjna zawodów odbyła się 12 lipca a teoretyczna -14 lipca. Organizatorzy zawodów przygotowali trzy zadania laboratoryjne i osiem teoretycznych.

Wyniki 43 IChO zostały ogłoszone 17 lipca, podczas uroczystości zakończenia zawodów. Zwycięzcą został reprezentant Chińskiej Republiki Ludowej Gong Zongping, drugie miejsce zajął zawodnik z Rosji, Ilia Ustinowicz, a trzecie, reprezentant Wlk. Brytanii, David Edey.

Wszyscy nasi zawodnicy zdobyli medale:

1. Paweł Włodarczyk – srebrny medal (44. miejsce w klasyfikacji indywidualnej).
  2. Maria Budnik – srebrny medal (77. miejsce w klasyfikacji indywidualnej).
  3. Szymon Rzeźwicki – brązowy medal (119. miejsce w klasyfikacji indywidualnej).
  4. Michał Ociepa – brązowy medal (139. miejsce w klasyfikacji indywidualnej).