W dniach 21-30.07.2012 r. w Waszyngtonie odbyła się 44 Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO), w której wzięło udział 285 uczestników z 72 krajów. Obecni byli również obserwatorzy z 6 innych krajów, których reprezentacje najpewniej pojawią się w następnych IChO.

W skład polskiej reprezentacji wchodzili:

1. Kamil Adamczyk – z III klasy V LO im. M. Kopernika w Łodzi, uczeń dr Justyny Staluszki, dr. hab. Roberta Zakrzewskiego i Macieja Sienkiewicza, laureat 58. Krajowej Olimpiady Chemicznej

2. Grzegorz Rak – z III klasy II LO im. Stefana Batorego w Warszawie, uczeń mgr Krystyny Zapędowskiej i mgr. Przemysława Ziai, laureat 57. i 58. Krajowej Olimpiady Chemicznej

3. Paweł Błaszczyk – z III klasy IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie, uczeń mgr Urszuli Kurek, laureat trzech: 56., 57. i 58. Krajowej Olimpiady Chemicznej

4. Szymon Wrzesień – z III klasy LO im. Jana Pawła II, Sióstr Prezentek w Rzeszowie, uczeń mgr. Szymona Szczepankiewicza i mgr Anny Wach, laureat 57. i 58. Krajowej Olimpiady Chemicznej

Opiekunami naszej reprezentacji (i zarazem członkami Międzynarodowego Jury) byli pracownicy naukowi Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr. hab. Marek Orlik, i dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik, prof. UW.

Część laboratoryjna zawodów odbyła się 24 lipca, a teoretyczna – 26 lipca. Organizatorzy przygotowali dwa zadania laboratoryjne i osiem zadań teoretycznych.

Zwycięzcą 44. IChO został reprezentant Republiki Federalnej Niemiec – Florian Berger, następny był zawodnik z Korei Płd., Min Woo Bae, a trzecie miejsce zajął reprezentant Tajwanu – Jhih-Cing Jhang. Wyniki naszych zawodników przedstawiają się następująco:

1. Kamil Adamczyk – srebrny medal (56. miejsce w klasyfikacji indywidualnej)

2. Szymon Wrzesień – srebrny medal (62. miejsce w klasyfikacji indywidualnej)

3. Grzegorz Rak – brązowy medal (96. miejsce w klasyfikacji indywidualnej)

4. Paweł Błaszczyk – brązowy medal (126. miejsce w klasyfikacji indywidualnej)